Zaczyn:
- 3 g świeżych drożdży
- 65 g mąki pszennej typ 550 lub 650
- 65 g wody
Ciasto:
- cały zaczyn
- 130 g mąki żytniej typ 2000
- 460 g mąki pszennej ( typ 550 lub 650)
- 300 g kefiru
- 120 g wody w temperaturze pokojowej
- 15 g soli
Zaczyn:
Składniki mieszamy w misce. Miskę przykrywamy folią kuchenną i zostawiamy w temperaturze pokojowej na 10 godzin.
Ciasto właściwe:
W misie miksera umieszczamy wszystkie składniki i wyrabiamy ciasto. Wyrabianie powinno trwać około 10 minut. Ciasto będzie dość płynne i klejące.
Miskę z wyrobionym ciastem przykrywamy folią pożywczą i odstawiamy na 3 godziny. Przez pierwsze 2 godziny, co 30 minut składamy ciasto- zwilżoną ręką, składamy boki ciasta do środka, powtarzając czynność 4 razy.
Po 3 godzinach przekładamy ciasto na blat wysypany mąką, najlepiej bezglutenową (np. ryżową).
Formujemy bochenek, który następnie przekładamy do koszyczka do wyrastania chleba, wysypanego mąką ryżową. Koszyczek przykrywamy folią spożywczą i wkładamy do lodówki na 8-12 godzin.
Wypiekanie:
Do piekarnika wstawiamy naczynie żaroodporne, w którym będziemy wypiekać chleb.
Ustawiamy temperaturę piekarnika na 240 stopni- grzanie góra- dół. Czekamy 30 minut, aż naczynie i piekarnik się rozgrzeją.
Nagrzane naczynie ostrożnie wyjmujemy z piekarnika i przekładamy do niego wyrośnięty chleb (łączeniem do dołu). Przykrywamy naczynie i wstawiamy do piekarnika. Ja zawsze układam chleb na pokrywce naczynia i przykrywam naczyniem z góry- wtedy mój chleb ma ładniejszy kształt i łatwiej go wyjąć po upieczeniu. Pieczemy przez 30 minut, po czym zdejmujemy pokrywkę i pieczemy kolejne 25-30 minut, aż chleb będzie miał porządnie przypieczoną skórkę. Studzimy na kratce.